Website Sjoukje
Geschreven door Sjoukje van Otten

Wijziging wetgeving oproepovereenkomsten

Sinds 1 januari 2020 is de wetgeving rondom oproepovereenkomsten gewijzigd

Oproepkrachten hebben na een jaar recht op een arbeidsovereenkomst met een vaste arbeidsomvang. Heb je oproepkrachten aan het werk of ben je voornemens om een oproepkracht aan te nemen? Dan moet je hier rekening mee houden! Hoe het precies zit, leggen we uit in deze story: De wijziging van de wetgeving omtrent oproepkrachten.

Brenda aan tafel guhru
Guhru liggen nieuw 2

De wetgeving voor oproepkrachten

Een lang verhaal kort: oproepkrachten waarvan de oproepovereenkomst een jaar heeft geduurd, moeten een arbeidsovereenkomst met vaste arbeidsomvang aangeboden krijgen. Maar dat is nog niet alles, de overeenkomst moet voor het gemiddeld aantal gewerkte uren van dat afgelopen jaar zijn én het moet tenminste binnen een maand na het einde van de oproepovereenkomst aangeboden worden.

Per 1 juli 2021 zijn twee wijzigingen van deze regeling ingegaan:

  • De termijn waarbinnen de werknemer het aanbod van de werkgever kan aanvaarden wordt maximaal een maand;
  • De uiterlijke ingangsdatum waarop de vaste arbeidsomvang in dient te gaan is uiterlijk twee manden nadat de arbeidsovereenkomst een jaar heeft geduurd.

Bijvoorbeeld:

“Een oproepkracht heeft sinds 1 juli 2020 een oproepovereenkomst, de werkgever dient hem of haar uiterlijk 1 augustus 2021 een aanbod te doen voor een arbeidsovereenkomst met een vast aantal uren per periode. Als de oproepkracht dit antwoord wil aanvaarden, moet dit uiterlijk 1 september 2021. De vaste arbeidsomvang dient dan uiterlijk 1 september 2021 in te gaan.”

Wijzigingen tijdens de acceptatiemaand

Het kan zijn dat je als werkgever een aanbod hebt gedaan, maar in het nieuwe contract staan nog andere bepalingen, of het geboden urenomvang is onjuist berekend. Tijdens de ‘acceptatiemaand’ kunnen jullie nog onderhandelen over de bepalingen of de correcte urenomvang.

Als jullie er tijdig voor het verstrijken van de acceptatiemaand uitkomt, is er niets aan de hand. Komen jullie er niet, of te laat, uit? Dan is het de vraag of de werknemer ondubbelzinnig, binnen de acceptatiemaand, heeft laten weten de vaste urenomvang te willen. Als dat zo is dan gaat de gewijzigde vaste urenomvang met terugwerkende kracht in. Het kan dan zijn dat je de werknemer voor minder uur inzet dan dat je moet betalen.

Aanbod vaste urenomvang geweigerd

Het kan ook zijn dat de werknemer het aanbod weigert. Dan blijft de oproepovereenkomst doorlopen maar als werkgever moet je na een jaar weer een aanbod doen. Daarbij gelden dezelfde voorwaarden. Let er wel op dat de weigering van de werknemer schriftelijk vastligt, zodat er bewijs is van het gedane aanbod.

Min-max-contract aanbieden

Wat goed is om te weten is dat er ook een enigszins flexibele mogelijkheid is. Als je behoefte hebt aan flexibiliteit en de uren in bepaalde maanden wilt laten verschillen, dan kan dat. Je kunt als werkgever een min-max-contract aanbieden. Je geeft dan aan wat de minimale en de maximale uren in een maand zijn. Wel heeft het als voorwaarde dat de uren per jaar moeten overeenkomen met het jaar ervoor én dat de werknemer een maandelijks vast salaris krijgt dat gebaseerd is op deze uren.

Kortom, als werkgever met oproepkrachten moet je op een aantal dingen letten. Hoe lang lopen de contracten, wanneer moet je met een aanbod komen, welk vaste urenomvang moet je bieden en ik welk overeenkomst ga je dit aanbieden. Heb je oproepkrachten en wil je advies inwinnen over wat je het beste kan doen? Neem contact op met Sjoukje via: 0547 - 820 480 of Sjoukje@guhru.nl. We helpen je graag!

Maak kennis met onze toppers

Website Claudia

Claudia Westerink

Managing consultant
Website Sjoukje

Sjoukje van Otten

Teammanager HR
Website Iris

Iris Brok

HR consultant